71. BAFTA Adayları Açıklandı

71. BAFTA Adayları Açıklandı
0
Oscar’ın karşı yakası olan Britanya’dan, İngiliz Akademi Film Ödülleri adaylarını açıkladı. A.B.D. dışındaki en büyük ödül sayılan BAFTA adaylarında, The Shape of WaterDarkest Hour ve Three Bilboards Outside Ebbing, Missouri filmleri öne çıktı.
 
EN İYİ FİLM


CALL ME BY YOUR NAME Emilie Georges, Luca Guadagnino, Marco Morabito, Peter Spears

DARKEST HOUR Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski

DUNKIRK Christopher Nolan, Emma Thomas

THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, J. Miles Dale

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh


EN İYİ İNGİLİZ FİLMİ


DARKEST HOUR 
Joe Wright, Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski

THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Kevin Loader, Laurent Zeitoun, Yann Zenou, Ian Martin, David Schneider

GOD’S OWN COUNTRY Francis Lee, Manon Ardisson, Jack Tarling

LADY MACBETH William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly, Alice Birch

PADDINGTON 2 Paul King, David Heyman, Simon Farnaby

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh, Graham Broadbent, Pete Czernin


EN İYİ İLK FİLM (İNGİLİZ YAZAR, YÖNETMEN VEYA YAPIMCI)

THE GHOUL Gareth Tunley (Writer/Director/Producer), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (Producers)

I AM NOT A WITCH Rungano Nyoni (Writer/Director), Emily Morgan (Producer)

JAWBONE Johnny Harris (Writer/Producer), Thomas Napper (Director)

KINGDOM OF US Lucy Cohen (Director)

LADY MACBETH Alice Birch (Writer), William Oldroyd (Director), Fodhla Cronin O’Reilly (Producer)


EN İYİ YABANCI FİLM


ELLE Paul Verhoeven, Saïd Ben Saïd

FIRST THEY KILLED MY FATHER Angelina Jolie, Rithy Panh

THE HANDMAIDEN Park Chan-wook, Syd Lim

LOVELESS Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky

THE SALESMAN Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy


EN İYİ BELGESEL

CITY OF GHOSTS Matthew Heineman

I AM NOT YOUR NEGRO Raoul Peck

ICARUS Bryan Fogel, Dan Cogan

AN INCONVENIENT SEQUEL Bonni Cohen, Jon Shenk

JANE Brett Morgen


EN İYİ ANİMASYON

COCO Lee Unkrich, Darla K. Anderson

LOVING VINCENT Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart

MY LIFE AS A COURGETTE Claude Barras, Max Karli


EN İYİ YÖNETMEN

BLADE RUNNER 2049 Denis Villeneuve

CALL ME BY YOUR NAME Luca Guadagnino

DUNKIRK Christopher Nolan

THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh


EN İYİ ORİJİNAL SENARYO

GET OUT Jordan Peele

I, TONYA Steven Rogers

LADY BIRD Greta Gerwig

THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh


EN İYİ UYARLAMA SENARYO


CALL ME BY YOUR NAME James Ivory

THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider

FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL Matt Greenhalgh

MOLLY’S GAME Aaron Sorkin

PADDINGTON 2 Simon Farnaby, Paul King


EN İYİ KADIN OYUNCU

ANNETTE BENING Film Stars Don’t Die in Liverpool

FRANCES McDORMAND Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

MARGOT ROBBIE I, Tonya

SALLY HAWKINS The Shape of Water

SAOIRSE RONAN Lady Bird


EN İYİ ERKEK OYUNCU

DANIEL DAY-LEWIS Phantom Thread

DANIEL KALUUYA Get Out

GARY OLDMAN Darkest Hour

JAMIE BELL Film Stars Don’t Die in Liverpool

TIMOTHÉE CHALAMET Call Me by Your Name


EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

ALLISON JANNEY I, Tonya

KRISTIN SCOTT THOMAS Darkest Hour

LAURIE METCALF Lady Bird

LESLEY MANVILLE Phantom Thread

OCTAVIA SPENCER The Shape of Water


EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

CHRISTOPHER PLUMMER All the Money in the World

HUGH GRANT Paddington 2

SAM ROCKWELL Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

WILLEM DAFOE The Florida Project

WOODY HARRELSON Three Billboards Outside Ebbing, Missouri


ORİJİNAL MÜZİK

BLADE RUNNER 2049 Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

DARKEST HOUR Dario Marianelli

DUNKIRK Hans Zimmer

PHANTOM THREAD Jonny Greenwood

THE SHAPE OF WATER Alexandre Desplat


GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ


BLADE RUNNER 2049
 Roger Deakins

DARKEST HOUR Bruno Delbonnel

DUNKIRK Hoyte van Hoytema

THE SHAPE OF WATER Dan Laustsen

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Ben Davis


KURGU

BABY DRIVER Jonathan Amos, Paul Machliss

BLADE RUNNER 2049 Joe Walker

DUNKIRK Lee Smith

THE SHAPE OF WATER Sidney Wolinsky

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Jon Gregory


PRODÜKSİYON TASARIMI

BEAUTY AND THE BEAST Sarah Greenwood, Katie Spencer

BLADE RUNNER 2049 Dennis Gassner, Alessandra Querzola

DARKEST HOUR Sarah Greenwood, Katie Spencer

DUNKIRK Nathan Crowley, Gary Fettis

THE SHAPE OF WATER Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau


KOSTÜM TASARIMI


BEAUTY AND THE BEAST
 Jacqueline Durran

DARKEST HOUR Jacqueline Durran

I, TONYA Jennifer Johnson

PHANTOM THREAD Mark Bridges

THE SHAPE OF WATER Luis Sequeira


MAKYAJ & SAÇ

BLADE RUNNER 2049 Donald Mowat, Kerry Warn

DARKEST HOUR David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji

I, TONYA Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee

VICTORIA & ABDUL Daniel Phillips

WONDER Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten


SES

BABY DRIVER Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater

BLADE RUNNER 2049 Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth

DUNKIRK Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten

THE SHAPE OF WATER Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern

STAR WARS: THE LAST JEDI Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood


GÖRSEL EFEKT

BLADE RUNNER 2049 Gerd Nefzer, John Nelson

DUNKIRK Scott Fisher, Andrew Jackson

THE SHAPE OF WATER Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott

STAR WARS: THE LAST JEDI Nominees tbc

WAR FOR THE PLANET OF THE APES Nominees tbc


İNGİLİZ KISA ANİMASYON

HAVE HEART Will Anderson

MAMOON Ben Steer

POLES APART Paloma Baeza, Ser En Low


İNGİLİZ KISA FİLM

AAMIR Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster

COWBOY DAVE Colin O’Toole, Jonas Mortensen

A DROWNING MAN Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell

WORK Aneil Karia, Scott O’Donnell

WREN BOYS Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick 


EE YÜKSELEN YILDIZ



Bir Cevap Yazın